Производи

Fanta Orange

Fanta Orange

Хранливи факти
U: 100ml
Енергетска вредност 178 kJ / 42 kcal
Масти 0g
Од тоа заситени масни киселини 0g
Јаглехидрати 10.2g
Од тоа шеќери 10.2g
Протеини 0g
Сол 0g

Состојки: вода, шеќер, сок од портокал (мин. 5%) од концентрат, јаглероден диоксид, киселина: лимонска киселина, конзерванс: калиум сорбат, природна арома на портокал со други природни ароми, антиоксиданс: аскорбинска киселина, боја: каротени, стабилизатор: гуар гума

Fanta Shokata

Хранливи факти
U: 100ml
Енергетска вредност 120 kJ / 28 kcal
Масти 0g
Од тоа заситени масни киселини 0g
Јаглехидрати 6.8g
Од тоа шеќери 6.8g
Протеини 0g
Сол 0.03g

Состојки: вода, шеќер, сок од лимон (3%) од концентрат, јаглероден диоксид, киселини: лимонска киселина, јаболкова киселина; регулатор на киселост: натриум глуконат, ароми, конзерванс: калиум сорбат, стабилизатори: гума арабика, глицерол естери на смола од дрва; засладувачи: ацесулфам К, сукралоза; антиоксиданс: аскорбинска киселина, екстракт од бозел.

Fanta Shokata
Fanta Orange

Fanta Tropical

Хранливи факти
U: 100ml
Енергетска вредност 227 kJ / 53 kcal
Масти 0g
Од тоа заситени масни киселини 0g
Јаглехидрати 13.2g
Од тоа шеќери 13.2g
Протеини 0g
Сол 0g

Состојки: вода, шеќер, сок од портокал од концентрат (2,8%), јаглероден диоксид, киселина: лимонска киселина, ароми, конзерванс: калиум сорбат, стабилизатори: глицерол естери на смола од дрва, гума арабика и гуар гума, антиоксиданс: аскорбинска киселина.

Fanta dva ukusa

Бидете поинакви, уживајте во свежината на вкусовите на Фанта

Создадена на европско тло, во Германија, на почетокот на 40-тите години на минатиот век, Fantа многу брзо ја „разбуди” фантазијата на огромен број потрошувачи ширум Европа, Австралија и САД.

Особено е популарна меѓу тинејџерите бидејќи се поврзува со забава и со моментите поминати со блиските другари и пријатели. Оние кои ја пијат се разиграни, со слободен дух, спремни да ја покажат својата индивидуалност, со задоволство прифаќаат иновација и го живеат животот со полн здив. Кај нас ја има во два вкуса: вкус на портокал и на бозел.