Krilca

Зачинети пилешки крилца

Раздвижете ги вашите сетила за вкус со овој рецепт на @cuklev!

Подолу може да го најдете рецептот, а кликнете тука за да го погледнете видеото.

Рецепт: 

 

Состојки:

 • 1 кг пилешки крилца
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 лажичка црн пипер
 • 2-3 чешниња лук
 • Кора од портокал
 • 1 лажица брашно
 • Мала лажичка чили во прав
 • Мала лажичка кари
 • Сок од портокал
 • Масло
 • BBQ сос

 

Пилешките крилца 1 кг ставете ги во сосот со зачини да отстојат 30 минути до 1 час.

Потоа печете ги на 30-40 минути во зависност од температурата.

Послужете топло со совршено оладена Coca‑Cola или Coca‑Cola Zero.

Вашиот рецепт за магија е готов!

Ако го поканивте и Вашето друштво, Coca‑Cola 6x0,33l e совршеното пакување за Вас!

Добар апетит!