Pizza

Пица со мортадела

Не мора да одите во Италија за да ја вкусите совршената пица, само пробајте го овој рецепт што го подготви @daveskitchenofficial!

Подолу може да го најдете рецептот, а кликнете тука за да го погледнете видеото.

Рецепт: 

 

Потребно: 

 • 350 г брашно
 • 250 мл млака вода
 • 50 мл маслиново масло 
 • 1/2 коцка свеж квасец 
 • 1 лажичка сол 
 • 1 лажичка шеќер

 

 • 120 г мортадела 
 • 2 топки моцарела 
 • 2 лажици сечкани ф'стаци 
 • 150 г крем сирење или бурата
 • Свеж босилек, за декорација 

 

Во длабок сад замесете тесто од брашното, млаката вода, маслиновото масло, квасецот, солта и шеќерот. Оставете да стаса два часа. На набрашнета хартија за печење со малку гриз оформете пица. Наредете парчиња моцарела и печете во загреана рерна на 250 степени околу 7-10 минути. 

Кога ќе биде готова наредете парчиња мортадела, сечкани ф'стаци, крем сирење и свеж босилек. 

 

Послужете топло со совршено оладена Coca‑Cola или Coca‑Cola Zero.

Вашиот рецепт за магија е готов!

Ако го поканивте и Вашето друштво, Coca‑Cola 6x0,33l e совршеното пакување за Вас!

Добар апетит!