J.I.D

Роден и израснат во Источна Атланта, номиниран за Греми, J.I.D порасна со колекцијата на класични фанк/соул плочи на неговите родители и се појави на сцената со неговиот краток албум од 2015 г., DiCaprio. На овој краток албум, тој соработува со хип-хоп дуото EARTHGANG, на кои претходно им се придружи на турнеја во 2014 година. Забележан овде од J.Cole, J.I.D веднаш потпиша со издавачката куќа Dreamville/Interscope Records. Пргавата лирика и молскавично брзиот тек на J.I.D му обезбедија лојални фанови како култ, а неговата посветеност на усовршување на уметноста е налик на спортист, оставајќи му простор да биде еден од најголемите рапери во развој.