Sam Smith

Мулти-платинскиот уметник/текстописец, добитник на GRAMMY®, BRIT, Златен глобус и Оскар, Sam Smith е еден од најпознатите музички уметници што се појавиле во поновата историја и има збирка извонредни успеси. Sam Smith има продадено 38 милиони албуми, 283 милиони синглови и 51 милијарда стримови во кариерата. Неговиот мултиплатинест деби албум In the Lonely Hour стана најпродаваниот деби албум на деценијата. Sam Smith држи два светски Гинисови рекорди - најмногу последователни недели на топ 10 албуми во Обединетото Кралство (за неговиот деби албум во 2014 година In The Lonely Hour) и за тоа што ја има првата носечка песна за Џејмс Бонд која стигна до број 1 на топ-листите во Обединетото Кралство (освои Оскар и Златен глобус за „Writing's on the Wall“).